Разлика помеѓу преработките на „Комуникациски протокол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
форматирање, интервики, категорија, извор
с (Communication protocol преместена како Комуникациски протокол: соодветен македонски наслов)
(форматирање, интервики, категорија, извор)
Во областа на [[телекомуникација]]та, комуникациониот'''комуникациски протокол''' е составензбир од стандардни правила за претставување, сигнализација на податоците, проверка на идентитетот и откривање на грешкагрешки епотребни долженза да се испрати информацииинформација преку [[комуникациски канал|комуникацискиот канал]]. Пример за едноставен комуникациски протокол за прилагодување на звукот е случај со [[радио диспејџеротдиспачер]] за зборување на [[мобилна станица|мобилните станици]]. Комуникационите протоколи за дигиталните пресметувачки комуникациски мрежи наменети се функции со кои би се обезбедиле сигурни размени на податоци преку не совршени комуникациски канала. Комуникацискиот протокол во основа следи одредени правила така што системот би работел исправно.
 
{{никулец}}
 
==Референци==
* Gerard J. Holzmann: ''Design and Validation of Computer Protocols.'' Prentice Hall, 1991, ISBN 0-13-539925-4. Исто така достапно на http://spinroot.com/spin/Doc/Book91.html
 
[[Категорија:Мрежни протоколи|{{PAGENAME}}]]
 
[[af:Protokol (rekenaars)]]
[[ar:بروتوكول اتصالات]]
[[br:Komenad kehentiñ]]
[[bg:Мрежов протокол]]
[[ca:Protocol de comunicació]]
[[cs:Protokol (informatika)]]
[[da:Protokol (edb)]]
[[de:Netzwerkprotokoll]]
[[el:Πρωτόκολλο επικοινωνίας]]
[[en:Communications protocol]]
[[es:Protocolo de comunicaciones]]
[[eo:Ret-komunika protokolo]]
[[fr:Protocole de communication]]
[[ko:통신 프로토콜]]
[[id:Protokol (komputer)]]
[[it:Protocollo di rete]]
[[he:פרוטוקול תקשורת]]
[[lb:Kommunikatiounsprotokoll]]
[[hu:Protokoll (informatika)]]
[[ml:പ്രൊട്ടോക്കോള്‍ (ഗണികം)]]
[[ms:Protokol komputer]]
[[ja:通信プロトコル]]
[[nn:Nettverksprotokoll]]
[[pl:Protokoły komunikacyjne]]
[[pt:Protocolo (ciência da computação)]]
[[ru:Сетевой протокол]]
[[simple:Communication protocol]]
[[sk:Komunikačný protokol]]
[[sl:Protokol (računalništvo)]]
[[sr:Mrežni protokol]]
[[sv:Kommunikationsprotokoll]]
[[th:โพรโทคอล]]
[[vi:Giao thức truyền thông]]
[[tr:İletişim protokolü]]
[[uk:Комунікаційний протокол]]
[[ur:ابلاغی دستور]]
[[zh:网络传输协议]]

Прегледник