Разлика помеѓу преработките на „Антипатридска династија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{legend|#85AB54|[[Грчки колонии]]}}
]]
Династијата '''Антипатриди''' била Македонска династија започната од [[Касандар]], синот на [[Антипатар]], кој самиот се декларирал како [[Кралкрал на Македонија]] во [[302 п.н.е.|302 г.п.н.е]]. Оваа династија не опстоила подолго; во [[294 п.н.е.|294 г.п.н.е]] таа била симната од власт од страна на династијата на [[Антигониди]]те, чии членови се покажале како поефективни владетели.
 
Членови на династијата Антипатриди:

Прегледник