Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 404 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.
 
Музичка школа заврши во Белград во [[1931]] година. Во [[1939]] година ја објави својата прва етномузиколошка студија во списанието „Музика“, за интерпретација на македонската народна песна и за мелогравскатамелографската постапка при нејзиното собирање. Особено беше ангажиран во создавањето на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија [[Танец (ансамбл)|„Танец“]].
 
 
==Надворешни врски==
*[http://mmc.edu.mk/IRAM/Conferences/XIIIConf/XIIIconfcont.html Текстови за Фирфов презентирани на Конференција на ИРАМ на Факултетот за музичка уметност-Скопје] {{en}}
 
 
{{биог-никулец}}
[[Категорија:Македонски етномузиколози]]
[[Категорија:МакедонскиМакедонска диригентимузика|Фирфов, Живко]]
[[Категорија:Македонски композитори|Фирфов, Живко]]
Анонимен корисник

Прегледник