Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Heraldic_Shield_Gules.svg|right|120px|Црвена боја на штит, колоритна и шпартана]]
[[Податотека:MacedoniaCoA1595.jpg|thumb|200px180px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од[[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]
 
Во [[хералдика]]та, '''црвената''' (меѓународно: ''gules'') е [[боја (хералдика)|боја]] која ѝ припаѓа на класата темни бои. Во графиката, оваа боја се прикажува со вертикални пруги, или обележана со кратенката '''Цр'''.

Прегледник