Аеродром Љубљана: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: de:Flughafen Ljubljana)
Нема опис на уредувањето
}}
{{Airport end frame}}
'''Аеродромот Јоже Пучник''' во [[Љубљана]] ([[IATA]]: LJU, [[ICAO]]: LJLJ) (Словенски[[словенечки јазик|словенечки]]: ''Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana''), исто така познат и како Аеродром Брник, е аеродром кој ја опслужува [[Љубљана]], [[Словенија]]. Аеродромот е лоциранолоциран на 25 километри од центарот на Љубљана и 11 километри јужно од [[Крањ]]. Аеродромот бешебил официјално отворен на 24 Декемвридекември, 1963 година.
 
Аеродромот е именуван по Јоже Пучник, Словенечки интелектуалец, дисидент и политичар.
Аеродромот е именуван по [[Јоже Пучник]], словенечки интелектуалец, дисидент и политичар. Тој е база на [[Adria Airways]], Словенечкиот- словенечкиот национален авиопревозник. На 8 Декември,декември 2004 година, аеродромот надминаја 1надминал бројката од еден милион патници на годишно ниво за прв пат откако е отворен. Во [[2007 година]], низ аеродромот поминаапоминале 1,.524,.028 патници. Во близина на аеродромот минува автопатот А2/Е61, а исто така од и до аеродромот транзитираат автобуси до Љубљана и Крањ.
 
==Статистика==
|-
|2000
|991,.693
|12,.396
|-
|2001
|894,.130
|12,.403
|-
|2002
|872,.966
|12,.021
|-
|2003
|928,.397
|12,.080
|-
|2004
|1,.048,.238
|11,.780
|-
|2005
|1,.218,.896
|11,.560
|-
|2006
|1,.334,.355
|15,.309
|-
|2007
|1,.524,.028
|21,.717
|-
|}
 
==Планови за експанзија==
Поради зголемувањето на авиосообраќајот во Словенија, како и поради задолжителната поделба на Шенгеншенгенски и не-Шенгеншенгенски зони, властите на аеродромот имаат план за изградба на нов терминал. Првата фаза бешебила започната во 2007 година, кога на Словенија и се овозможи влезвлегла во Шенген зоната. БешеБило додадендодадено уште едно ниво на постоечкиот терминал, на којкое беабиле инсталирандодадени 4 порти. Втората фаза, која започнала во втората половина на 2008 година, вклучува изградба на нов терминал кој ќе биде изграден веднаш до првиот терминал. Се планира да има околу 40 шалтери за чекирање. Системот за багаж ќе има 3 ленти. На терминалот ќе има простор за авиокомпании, туристички агенции, ресторани, продавници, како и специјален простор за патниците од прва класа. Капацитетот на новиот терминал се планира на 850 патници за пристигање и заминување во рок од еден час.
Втората фаза, која ќе започне во втората половина на 2008 година, вклучува изградба на нов терминал. Ќе биде изграден веднаш до првиот терминал. Се планира да има околу 40 дескови за чекирање. Системот за багаж ќе има 3 ленти. На терминалот ќе има простор за авиокомпании, туристички агенции, ресторани, продавници, како и специјален простор за патниците од прва класа. Капацитетот на новиот терминал се планира на 850 патници за пристигање и заминување во рок од еден час.
 
==Авиокомпании и дестинации==
[[Категорија:Аеродроми]]
 
l
 
[[de:Flughafen Ljubljana]]
Анонимен корисник

Прегледник