Разлика помеѓу преработките на „Венети“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 318 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(+)
'''Венеди''', или '''Венети''' се едно од трите словенски племенски групи образувани во IV век, во словенската прататковина која се наоѓала источно и северно од [[Карпати]]те, до реките [[Висла]] и [[Дњепар]].
 
Венедите биле оние [[Словени]] кои го населувале западниот дел од нивната татковина, додека пак [[Анти]]те биле населени на источниот, а [[Склавини]]те на јужниот дел.
 
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до западна [[западна Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
 
Некои западни летописци сретнувајќи се со Венедите - кои биле населени најблиску до западна [[Европа]] - мислеле дека тоа е името на целиот народ, и затоа по грешка целиот словенски народ го нарекувале Венеди, наместо Словени.
{{Ист-никулец}}
[[Категорија:Историја на Словените]]
 
[[ca:Wends]]
[[da:Vender]]
[[de:Wenden]]
[[et:Vendid]]
[[eo:Wendoj]]
[[en:Wends]]
[[es:Wendos]]
[[fr:Wendes]]
[[he:ונדים]]
[[it:Venedi]]
[[lt:Venedai]]
[[ja:ヴェンド人]]
[[no:Vendere]]
[[pl:Wendowie]]
[[pt:Vênedos]]
[[ru:Венды]]
[[sl:Baltski Veneti]]
[[fi:Vendit]]
[[sv:Vender]]
[[uk:Венеди]]
6.386

уредувања

Прегледник