Разлика помеѓу преработките на „Јужна Африка (регион)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Јужна Африка преместена како Јужна Африка (регион) преку пренасочување)
с
'''Јужна Африка''' е регион кој ги опфаќа: [[Јужноафриканска република|Јужноафриканската република]], [[Намибија]], [[Зимбабве]], [[Замбија]], [[Малави]], [[Боцвана]], [[Лесото]], [[Свазиленд]] и [[Мозамбик]]. Во овој регион, некои подрачја достигнале извонредно висок степен на развој, а други, пак, се потполно заостанати. Јужна Африка завземазазема околу 14% од вкупната површина на Африка. Најголем дел од Јужна Африка се наоѓа помеѓу [[Тропски појас|тропскиот]] и [[Суптропски појас|суптропскиот]] дел на Африка, на [[Јужна хемисфера|јужната хемисфера]].
 
{{гео-никулец}}
 
 
[[Категорија:Африка]]
 
<nowiki>Овде внесете неформатиран текст</nowiki>
 
[[af:Suider-Afrika]]
13.850

уредувања

Прегледник