Сметачко памтење: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 86 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Внимание}}
== '''Користење на компјутерска меморија''' ==
{{Викифицирање}}
 
 
==='''Карактеристики и улога на компјутерска меморија'''===
 
Во рамките на целиот КС се употребуваат разлицни типови меморија. На пример во контролната единица постојат регистри што претставуваат RАМ мемории, додека микро програмите си реализирани преку [[ROM меморија]].Аритметичко логичката единица користи користи RОМ шеми за реализација на брза аритметика и заокрузување. Кеш меморијата и главната меморија се реализирани како [[RAM меморија]].
 
 
[http://www.pctechguide.com/glossary/WordFind.php?wordInput=Cache%20Memory Кеш меморија]
 
[[Категорија:Компјутери]]

Прегледник