Сметачко памтење: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 96 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
== '''Користење на компјутерска меморија''' ==
 
 
==='''Карактеристики и улога на меморијатакомпјутерска меморија'''===
 
Во рамките на целиот КС се употребуваат разлицни типови меморија. На пример во контролната единица постојат регистри што претставуваат RАМ мемории, додека микро програмите си реализирани преку [[ROM меморија]].Аритметичко логичката единица користи користи RОМ шеми за реализација на брза аритметика и заокрузување. Кеш меморијата и главната меморија се реализирани како [[RAM меморија]].
 
 
== '''Виртуелна компјутерска меморија''' ==
 
 
Кеш и паралелните мемории имаат цел да го зголемат пропусниот опсег на главната меморија. И двете употребуваат додатен хардвер. Успесноста од нивната примена зависи од регуларноста на адресните облици при изведување на програмите. Природно е да се постави прасањето која техника овозможува поголем пропусен опсег.
 
==='''Паралелни преклопени компјутерски мемории'''===
 
Има две мемориски единици со ознаки 0 и 1, првата единица за непарни и втората за парни адреси. Мемориската контролна единица МSUги испраќа псоодветните адреси до мемориските единици и ги презема потребните податоци. Главната идеја е да се превземат два последователни податоци истовремено во еден циклус и тоа да се искористи при секвенцијално изведување на програмата или при пристап на полињата од податоци. Ефектот на овие постапки е удвојување на меморискиот пропусен опсег. Но, ако програмите употребуваат секој втор податочен елемент или програма се состои од многу скокови тогаш пропусниот опсег нема да се зголеми двојно, како што логично би се очекувало.
43

уредувања

Прегледник