Разлика помеѓу преработките на „Јајчник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 159 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
[[Слика:Scheme_female_reproductive_system-en.svg|десно|мини|250п|Внатрешни репродуктивни органи на жената]]
'''Јајчник''' е женска полова жлезда во која созреваат женските полови клетки и која има ендокрина функција (лачи женски полови хормони). До [[пубертет]]от површината на јајчникот е мазна, а потоа по секоја [[менструација]] се појавуваат жлебови, кои настануваат како последица од пукањето на зрелите јајце клетки.
 

Прегледник