Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 17 бајти ,  пред 11 година
с
средување
(средување)
с (средување)
::''Оваа статија се однесува на градот Банско во Бугарија. За селото Банско во Македонија, видете [[Банско]].''
 
'''Банско''' ({{lang-bg|Банско}}) е [[град]] во [[ПиринскаБлагоевградска Македонијаобласт]] (дел од [[БлагоевградскаПиринска областМакедонија]]) со 9190 жители, близу до [[Разлог]]. Банско е родното место на [[Никола Вапцаров]]. Бугарските историчари тврдат дека [[Паисиj Хилендарски|Св. Паисиj Хилендарски]] исто така е родум од тука.[http://www.ndt1.com/calendar_event.php?eid=20050311094546706][http://demokraciadnes.bg/print/article.php?aid=1940&ed=26]. Градот е сместен на источните падини на планината [[Пирин]] и во неговата непосредна близина се наоѓа и светски познатиот ски-центар кој го носи истото име. Во периодот на [[1896]] година [[Гоце Делчев]] учителствувал во Банско, но оттука бил протеран од градските големци поради својата сомнителна револуционерна дејност.
 
==Туризам==
5.612

уредувања

Прегледник