Разлика помеѓу преработките на „Фобос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 143 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с (Бот Додава: en:Phobos (moon))
с
'''Фобос''' е еден од двата природни сателити на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 18 август 1877 год. Името го добил по синотпридружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Фобос, и означува страв. Овој сателит има неправилна форма и нема атмосфера.
 
[[Податотека:Phobos colour 2008.jpg|thumb|150px|Фобос]]
 
==Видете исто така==
[[Дејмос]], другиот сателит на Марс
 
{{Сончев систем}}
 
{{никулец}}

Прегледник