Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 13 години
с
с
с (Бот Додава: ro:NOR logic)
с (с)
[[Image:NOR.jpg|thumb|right|NOR (НИЛИ) логичка порта]]
'''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор во [[булеваБулова логика|булеватабуловата логика]] кој дава резултат спротивен од [[логичка дисјункција|логичкото или]]. Т.е. (''не или''), ''p'' НИЛИ ''q'' е точно само кога и ''p'' и ''q'' се ''неточни''.
 
Овој оператор се нарекува и '''Вебова опеарација''' или '''Парсова стрелка''', именувана по [[Чарлс Парс]] кој покажал дека секоја логичка операција може да се изрази по пат на НИЛИ. Така, како и [[Шеферова црта|НЕИ операторот]], НИЛИ може да се користи сам, без било кој друг логички оператор, за да сочини логички [[формален систем]] (така НИЛИ е [[функционална потполност|функционално потполен]]). Познат е и како [[КвинКвајн]]ов бодеж.
 
==Дефиниција==
* [[Амфек]]
* [[Битова операција|Битов NOR]]
* [[БулеваБулова алгебра (логика)|БулеваБулова алгебра]]
* [[БулевБулов домен]]
* [[БулеваБулова функција]]
{{col-break}}
* [[Функционална потполност]]

Прегледник