Разлика помеѓу преработките на „Лезбејски феминизам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite web -> цитирана веб страница
(Нова страница: '''Лезбејскиот феминизам''' е стојалиште дека жени кои заемно се посветени на политичка, сексуа...)
 
с (Бот менува: cite web -> цитирана веб страница)
'''Лезбејскиот феминизам''' е стојалиште дека жени кои заемно се посветени на политичка, сексуална и економска поддршка, овозможуваат алтернативен модел на постоечките машко/женски односи кои лезбејките ги гледаат како угнетувачки. Тие тврдат дека лезбејскиот феминизам вклучува и сексуална преференција и политички избор бидејќи ги одбива машките дефиниции на животите на жените. Со исказот - „феминизмот е теорија, лезбејството е практика”, лезбејскиот феминизам станува примарна сила во радикалната женска култура. Лезбејскиот феминизам ги напаѓа и институциите на хетеросексуалноста како центри на патријархатот. Лезбејките се радикали на феминистичкото движење бидејќи само тие можат да мислат радикално за социјалните промени и родови договори поради нивната
ослободеност од конвенционалната хетеросексуалност.<ref>{{citeцитирана webвеб страница|url=http://www.zdruzenska.org.mk/article.asp?id=336|title=Водич во феминистичката и родовата терминологија|publisher=Здружение на граѓани Акција Здруженска, Скопје|date=[[2007-05-30]]|accessdate=2007-06-22}}</ref>
 
== Белешки ==
941.847

уредувања

Прегледник