Разлика помеѓу преработките на „Епоха (астрономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: cite book -> цитирана книга
(+ категорија)
с (Бот менува: cite book -> цитирана книга)
Во [[астрономија]]та, '''епоха''' е момент од [[време]] што се користи како точка за одредување на [[орбита]]та на едно [[небесно тело]].<ref>{{citeцитирана bookкнига|last=Soop|first=E. M.|title=Handbook of Geostationary Orbits|publisher=Springer|date=1994|isbn=9780792330547}}</ref> Обично, епоха е моментот кога е забележана ѕвездата.
 
[[Јулијанска година|Јулијанската година]], која е наречена така по [[Јулие Цезар]] (100 п.н.е. — 44 н.е.), е година која содржи точно 365,25 дена. Јулијанската година 2000 започнува на 1 јануари 2000 година во точно 12:00 часот. Почетокот на јулијанската година се запишува со префиксот 'J' и суфиксот '.0', на пример: 'J2000.0' за почетокот на јулијанската година 2000.
941.847

уредувања

Прегледник