Разлика помеѓу преработките на „Алкален метал“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 100 бајти ,  пред 11 година
средување
(средување)
!'''[[Z]]'''!!'''[[Елемент]]'''!!'''[[Број на електрони]]'''
|-
|1||Водород (H)||[[1]]||
|-
|3||Литиум (Li)||[[2,1]]||
|-
|11||Натриум (Na)||[[2,8,1]]||
|-
|19||Калиум (K)||2,8,8,1||
|-
|37||Рубидиум (Rb)||2,8,18,8,1||
|-
|55||Цезиум (Cs)||2,8,18,18,8,1||
|-
|87||Франциум (Fr)||[[2,8,18,32,18,8,1]]
|-bgcolor=lightgrey align="center
!'''[[Алкални метали(u)]]'''!!'''[[Атомска маса]]'''!!'''[[Точка на топење(K)]]'''
!'''[[Точка на вриење(K)]]'''!!'''[[Густина (g•cm−3)]]'''!!!'''[[Електронегативност]]'''
 
|-
|Литиум (Li)||6.941||[[453]]||[[1615]]||[[0.534]]||[[0.98]]||
|-
|Натриум (Na)||22.990||[[370]]||[[1156]]||[[0.968]]||[[0.983]]||
|-
|Калиум (K)||39.098||[[336]]||[[1032]]||[[0.89]]||[[0.82]]||
|-
|Рубидиум (Rb)||85.468||[[312]]||[[961]]||[[0.79]]||[[0.82]]||
|-
|Цезиум (Cs)||132.905||[[301]]||[[944]]||[[1.93]]||[[0.79]]||
|-
|Франциум (Fr)||(223)||[[295]]||[[950]]||[[1.87]]||[[0.70]]
|}
 
----
 
Алберт Маловски 13:47, 28 април 2009
 
 
[[Категорија:Алкални метали|*]]
5.612

уредувања

Прегледник