Александар Алехин: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
с (Александар Аљехин преместена како Александар Алехин: Правилна македонска транскрипција)
с (с)
[[Слика:AlexanderAlekhine.jpg|десно|thumb|200px|Александар Александрович АљехинАлехин]]
'''Александар Александрович АљехинАлехин''' ([[рус.]] ''Александр Александрович Алехин'') ([[Москва]], [[1 ноември]] [[1892]] - [[24 март]] [[1946]]), е [[Русија|руски]] [[шаховски велемајстор]], еден од најголемите мајстори во историјата на [[шах]]от. БешеБил светски првак од [[1927]] до [[1935]] година и од [[1937]] до [[1946]] година.
 
== Цитати ==
*"''Шахот ненè учи пред сесè да бидеме објективни.''"
*"''Фактот дека играчот има малку време за размислување, по мое мислење, тешко може да се смета за оправдан изговор, тоа е исто како кога некој прекршител на законот би се правдал со изговорот дека за време на кршењето на законот бил пијан.''" – За проблеотпроблемот на „цајтнот“.
*"''Со неговата смрт изгубивме шаховски гениј кој тешко дека повторно ќе се роди.''" – за својот ривал [[Капабланка]].
 
==Надворешни врски==
*[http://www.chessgames.com/perl/chessplayer?pid=10240 Шаховски партии на АљехинАлехин на chessgames.com] {{en}}
*[http://www.chessmaniac.com/Games/MyChessViewer/Alekhine.htm 2259 партии на АљехинАлехин] {{en}}
*[http://www.bobby-fischer.net/AlekineInterview.html Интервју со АљехинАлехин] (тонски запис) {{en}}
*[http://www.wtharvey.com/alek.html 80 клучни позиции од неговите партии] {{en}}
 
 
{{биог-никулец}}

Прегледник