Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 537 бајти ,  пред 15 години
нема опис на уредувањето
с (robot Dodaje: nn, no)
:''Оваа статија е за форма од пустинскиот релјеф наречена дина; за други значења, види [[Дина (појаснување)]]. ''
 
[[Image:Dini.jpg|thumb|right|240px|Песочни дини]]
 
'''Дина''' е форма на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
Дините се создаваат со природното струење на воздухот во околини каде што е суво и има изобилство на ситен песок, кој се наносува на некоја површина во еден куп. Резултатот е дина. Има најразлични видови на дини, кои што зависат од условите со кои се изградени.
 
 
 
[[Категорија:Релјеф]]
235

уредувања

Прегледник