Разлика помеѓу преработките на „Хејмаркетски немири“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
преправка од загинати во повредени работници
с (Бот Менува: es:Incidente de Haymarket)
(преправка од загинати во повредени работници)
Собирот започнува мирно, вечерта на 4 мај. Говор држи анархистот [[Август Спис]], кој во својот говор, според сведоштвото на многумина присутни, кажува дека не е таму за да провоцира никого.
 
Во меѓувреме многумина полицајци го набљудуваат собирот. Насобраниот народ е мирно настроен. По одредено време полицијата им наредува на присутните да се разотидат и почнува да настапува во формација кон бината. Некој фрла бомба врз полицијата, која експлодира и го убива полицаецот Матијас Деган. Полицијата веднаш возвраќа со оган. Настанува гужва при што 7 полицајци и најмалку 4 работници се убиени. Бројката на загинатиповредени работници не е позната, бидејќи кај работниците постоел страв да побараат медицинска помош за да не бидат обвинети во врска со немирите.
 
==Судење и егзекуции==
Анонимен корисник

Прегледник