Разлика помеѓу преработките на „Бен Афлек“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 31 бајт ,  пред 12 години
с
Бот Додава: cy:Ben Affleck; cosmetic changes
с (Бот Додава: tl:Ben Affleck)
с (Бот Додава: cy:Ben Affleck; cosmetic changes)
| homepage =
| notable role =
| goldenglobeawards = '''Најдобро сценарио''' <br /> [[1998]] ''[[Good Will Hunting]]''<br /> '''Најдобар спореден глумец'''<br /> [[2007]] ''[[Hollywoodland]]''
| academywards = '''Најдобро сценарио''' <br /> [[1998]] ''[[Good Will Hunting]]''
}}
 
'''Бен Афлек''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Ben Affleck'') роден [[15 август]], [[1972]] е [[САД|американски]] [[актер]].
 
== Детството и младост ==
Мајка му е учителка, а неговиот татко советник за проблеми со алкохол. Бен е најстариот син од тројцата браќа. Еден од неговите млади браќа исто така стана глумец (Кејси Афлек). Уште кога беше многу мал, неговите се преселиле во Бостон, каде живеел се додека не почнал да се занимава со глума. Таму и го запознал својот долгогодиштен пријател Мет Дајмон, со кој подоцна ќе напише, а и глуми во филмот ''"Good Will Hunting"'', кој доби [[Оскар]] за [[Оскар за најдобро сценарио|најдобро сценарио]].
 
== Приватен живот ==
Бен одеше со глумицата [[Гвинет Палтроу]], како и со глумицата и пејачката [[Џенифер Лопез]] ([[2002]] - [[2004]]) со која подоцна и настапи во два филма "[[Девојката од Џерси]]" и "[[Гигли]]", кои се прогласени за едни од најлошите филмови на годината. На снимањето на филмот "[[Daredevil]]" ја запознава [[Џенифер Гарнер]], со која стапува во брак во [[2005]] година. Истата година, добива и принова во семејството, ќерката Виолет Ен Афлек.
 
[[csb:Ben Affleck]]
[[cv:Бен Аффлек]]
[[cy:Ben Affleck]]
[[da:Ben Affleck]]
[[de:Ben Affleck]]

Прегледник