Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 136 бајти ,  пред 12 години
с
средување
с (категоризација)
с (средување)
[[Филип V од Шпанија]] бил првиот Бурбонски владетел на Шпанија од 1700 година. Оваа гранка од Бурбонската династија владее со Шпанија до денес. Нејзин претставник е Н.В. кралот [[Хуан Карлос I од Шпанија|Хуан Карлос I]].
 
==Историја==
 
Бурбоните првобитно биле аристократско семејство чие стебло може да се следи до почетокот на 13. век, кога со имотот Бурбон владеел лорд кој бил вазал на францускиот крал. Во 1268 година Робер, Гроф од Клермон, шестиот син на кралот [[Луј IX]] се оженил со Беатрикс од Бургундија, Дама на Бурбон. Бидејќи таа била единствена наследничка на имотот Бурбон, нивниот син ја добил титулата Војвода од Бурбон во 1327. Бурбонската линија најпрво станале кралеви на Навара во 1555, а потоа и на Франција, кога Анри III од Навара станал [[Анри IV од Франција]] во 1589.
==Листа на Бурбонски монарси==
===Франција===
====Кралеви на Франција====
 
Годините се однесуваат на владеењето.
 
===Шпанија===
====[[Кралеви на Шпанија]]====
 
Годините се однесуваат на владеењето.
*[[Алфонсо XIII од Шпанија]] (1886–1931)
*[[Хуан Карлос I од Шпанија]] (1975–денес)
с
 
 
===Луксембург===
====[[Големи војводи на Луксембург]]====
 
Годините се однесуваат на владеењето.
4.318

уредувања

Прегледник