Разлика помеѓу преработките на „Понтиј Пилат“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: eu:Pontzio Pilatos; cosmetic changes
с (Бот Додава: ms:Pontius Pilate)
с (Бот Додава: eu:Pontzio Pilatos; cosmetic changes)
[[СликаПодатотека:Munkacsy - christ before pilate.jpg|thumb|250п|Исус Христос пред Пилат]]
'''Пилат Понтиј''' ( [[латински јазик|латински]]: ''Pontius Pilatus'', [[грчки јазик|грчки]]: ''Πόντιος Πιλάτος'') бил управител на римската провинција [[Јудеа]] за време од [[26]]-[[36]] година, во времето на царувањето на импереторот [[Тибериј]]. Според [[Нов Завет|Новиот Завет]] и [[Јосиф Флавиј]] (познатт евреиски историчар и писател), Пилат Понтиски го осудил [[Исус Христос]] на смрт.
 
Управувањето на жестокиот и коварен Пилат се карактеризирало со насилство. Даночниот и политички гнев, неговите провокации на адреса на евреиското население довело до масово народно незадоволство. Според зборовите на филозофот [[Филон Александриски]] Пилат бил одговорен за многу убиства за кои не му било судено. Исто така, се смета дека Пилат по донесената одлука за распнување на крстот на [[Исус Христос]] бил преместен по извесно време на друго место.
[[eo:Pontio Pilato]]
[[es:Poncio Pilato]]
[[eu:Pontzio Pilatos]]
[[fi:Pontius Pilatus]]
[[fr:Ponce Pilate]]

Прегледник