Разлика помеѓу преработките на „Очилна мечка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ko:안경곰)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
 
==Карактеристики==
[[ImageПодатотека:Spectacled_Bear_-_Houston_Zoo.jpg|thumb|Очилна мечка во зоолошката градина во [[Хјустон]]|240px|left]]
Очилната мечка поседува многу развиен осет за [[мирис]] со кој се адаптира на условите во дождовните шуми и и овозможува да најде храна во пукнатините на [[почва]]та и на високите дрвја. Поседуваат и долги, остри [[канџи]] кои ги користат за ископување на корењата на [[растенија]]та.
 
==Заштита==
[[ImageПодатотека:Brillenbär (Tremarctos ornatus)3.jpg|thumb|240px|right]]
Денес остануваат околу 2000 индивидуи. Андиските мечки се ранлив вид поради бројни причини. Тие се ловени од локалното население поради верувањето дека го напаѓаат добитокот, и покрај фактот дека овие мечки јадат месо во многу мали колочини. Ловени се и поради нивното месо (посебно ценето во северно [[Перу]]), крзното и [[жолчниот меур]] кој е доста ценет во ориенталната медицина и достигнува висока цена на пазарот. Опасност се јавува и поради намалувањето на површините на нивното природно живеалиште и уништувањето на дождовните шуми.
 
941.847

уредувања

Прегледник