Партија за демократски просперитет: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Партијата за демократски просперитет''', (ПДП,) е [[политичка партија]] на етничките [[Албанци]] во [[Република Македонија]]. Основана е во април [[1990]]. Од [[1992]] до [[1998]] ПДП е дел од коалиционите влади предводени од [[СДСМ]]. По [[Парламентарни избори 1998 година|парламентарните избори од [[1998 година]], ПДП преминува во опозиција и оотогашоттогаш поддршката за ПДП почнува драстично да опаѓа. Некогашната најсилна партија кај етничките Албанци во Република Македонија, на [[Парламентарни избори 2002 година|парламентарните избори во 2002 година]] освои само 2,3% од гласовите и само два мандати во [[Собрание на Република Македонија| Собранието]]. На [[парламентарни избори 2006 година|парламентарните избори 2006 година]] ќе настапи во коалиција со [[Демократска унија за интеграција|Демократската унија за интеграција]].
 
Во моментот лидер на ПДП е [[Абдулади Вејсели]].
 
[[Категорија:Македонски политички партии]]
 
[[en:Party for Democratic Prosperity]]
6.555

уредувања

Прегледник