Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 12 години
с
с
с (с)
с (с)
Доулендовата музика често се подликува со [[меланхолија]] која била модерна во музиката во тоа време. Тој има компонирано едно конзорциумско дело со наслов ''Semper Dowland, semper dolens'' (секогаш Доуленд, секогаш тажен), кој накратко го опишува духот на речиси целиот негов опус.
 
Доулендовата песна, ''Дојди длабок соне, ликотлик на вистинската смрт'' (''„Come Heavy Sleepe, the Image of True Death“''), служела како инспирација за [[Бенџамин Бритен]]овото ''[[Ноктурно]] по Џон Доуленд за гитара'' (''Nocturnal after John Dowland for guitar''), компонирано во 1964 за гитаристот [[Џулијан Брим]]. Ова дело се состои од осум варијации, сите врз база на таа песна или придружбата за лејта, конечно завршувајќи со гитарска изведба на самата песна.
 
==Медија==

Прегледник