Разлика помеѓу преработките на „Праведна употреба“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 28 бајти ,  пред 12 години
с
линк до авторски права
с (-)
с (линк до авторски права)
== Дефиниција ==
[[Податотека:Sidebar.png|thumb|right|85px|Пример слика на софтвер со заштитени права. Дозволата за праведна употреба од страна на Микрософт е следна: '''("Microsoft product screen shot(s) reprinted with permission from Microsoft Corporation." for fair use of such images.)''']]
'''Праведна употреба''' ([[англиски|анг.]] ''fair use'') е доктрина во законот за авторско право на [[Соединети Американски Држави|Соединетите Американски Држави]] (''United States copyright law''), што овозможува законито нелиценцирано и ограничено користење на туѓи цитати или материјал со заштитени [[авторско право|заштитени авторски права]] (''copyright'' '''©''') во друго авторско дело, без предходно добиена дозвола од носителот на тоа право (''авторот''), со образовна цел, рецензија и сл. Во континенталниот правен круг постојат поразлични ограничувања и одстапки од авторското право.
 
Праведна употреба е дел од Американскиот закон за авторки права, член 107. кој дозволува употреба на заштитени материјали на автор во делот на друг автор под одредени услови без предходно издадена лиценца. Многу други држави во англосаксонскиот правен круг во своите закони имаат слични одредби кои дозволуваат употреба на заштитени материјали под посебни и специфични услови, овие термини обично се наведени во законот за заштита на авторски права (анг. Copyright legislation), но овие случаеви во законот се порестриктивни во дадени случаи одколку американската чесна употреба. Во кокнекст на ова постојат дефиниции кои одговараат на праведната употреба во следниве закони:
284

уредувања

Прегледник