Сефер Ага: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
с
ситно
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (катег.)
с (ситно)
'''Сефер Ага''' е познат припадник на [[Башибозук|башибозучки]] чети, којшто дејствувалучествувал и при задушувањето на [[Илинденско востание|Илинденското востание]], ипри што во една битка загинал. Имено, неговиот башибозук заедно со уште 1.000 [[Турци|турски]] војници стапиле во борба со 500-тината востаници коишто однеуспевајќи да го заземат градот [[Кичево]] се повлекле во селото [[Карбуница]], неуспевајќи да го заземат градот. При таа битка загинале стотина Турци меѓу кои и самиот водачпредводник на башибозукот, Сефер Ага.
 
За таа случка народот испеал и песна:
 
Не оди Сефер село Карбуница,</br>
село Карбуница горе ЃурчевицаЃурѓевица.</br>
Бре Сефер, аго бре,</br>
бре, клето Турче, бре.</br>
 
Тебе ќе фатат, глава ќе ти сечат,</br>
глава ќе ти сечат, глава арамиска.</br>
Бре Сефер, аго бре,</br>
бре, клето Турче, бре.</br>

Прегледник