Разлика помеѓу преработките на „Папа Агапит I“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 11 година
Мала промена
с (Бот Менува: fa:آگاپتوس یکم)
(Мала промена)
death_date = [[22 април]] [[536]]|
deathplace = [[Константинопол]]|
other = Агапит I
}}
'''Папа Агапит I''' ([[лат.]] Agapetus PP. I) (? - [[22 април]] [[536]]) бил римски [[папа]] од [[5 мај]] [[535]] до [[22 април]] [[536]]. Тој бил Римјанин. Бил испратен од готскиот крал Теодад во [[Константинопол]], за да го предомисли императорот [[Јустинијан]] во отпочнувањето поход против [[Готи]]те. Христијаните веруваат дека по пат излчил некој нем и слеп човек.

Прегледник