Разлика помеѓу преработките на „Пелазги“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 75 бајти ,  пред 11 година
с
кои се Елини побога? Да не се мисли на Хелени?
(реф)
с (кои се Елини побога? Да не се мисли на Хелени?)
'''Пелазгите''' биле прединдоевропски народ кој живеел во јужните делови на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Се смета дека [[етимологија]]та на зборот Пелазги (Полазги) е [[Словенски јазици|словенска]]{{факт}}. [[Словени]]те {{факт}} и Пелазгите живееле по ридовите и планините, особено во [[ЕладаГрција]] и [[Тесалија]], каде новодојдените агресивни [[ЕлиниХелени]] во 12 век п.н.е. ги натерале Пелазгите да се повлекуваат по планините и на север во [[Македонија]], [[Тракија]] итн. [[Старословенски јазик|Старословенскиот збор]] за ваквото живеење на рид/планина е "по„по-лазеч"лазеч“, т.е. Полазеч, Полазги или Пелазги.<ref>''Зборник "Словенско„Словенско братство"братство“, Белград, 1947 год.; стр. 696-710''</ref>
 
Во античка ЕладаГрција има многу топоними, реки и планини со словенска етимологија, когаиако сепостојат тврдитврдења{{факт}} дека немало словениСловени во тие краишта,. какоНекои од топонимите се:
 
{{ситно2|1=
13.850

уредувања

Прегледник