Разлика помеѓу преработките на „Титаник“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 42 бајти ,  пред 12 години
с
ситно
с (+en)
с (ситно)
[[Image:Titanic southhampton.jpg|300px|thumb|right|Титаник во [[Саутхемптон]], Велика Британија, пред првото патување во 1912.]]
 
 
 
'''Титаник''' бил Британски прекуокеански патнички пароброд од класата Олимпик сопственост на Вајт Стар Лајн, компанија која организирала редовен прекуокеански сообраќај помеѓу [[Велика Британија]] (обично од Саутхемптон) и [[САД]] (обично до [[Њу Јорк]]). Бил изграден во бродоградилиштето Харланд и Вулф. Во времето кога бил изграден, бил најголемиот патнички брод. Бил изработен според најсовремените технологии и популарно се верувало дека е „непотоплив“. Палубите и просториите од првата класа на бродот биле особено луксузни и убаво уредени.
 
Имал носивост од 46.328 бруто-регистарски тони, должина од 269,1м, парни турбини со 59.000 коњски сили, максимална брзина при полн товар од 24 јазли (44,57 [[км/ч]]) и капацитет од 3.547 патници.
 
За време на првото патување, Титаник удрил во санта мраз во Северниот [[Атлантик]] пред полноќ на 14. април [[1912.]] ситни и потонал два часа и четириесет минути подоцна, на 15. април. Тоа бил голем шок за јавноста, особено што потонувањето завршило со огромни загуби од 1517 патници, што е една од најголемите поморски цивилни несреќи.
 
 
[[Image:Titanic-bow seen from MIR I submersible.jpeg|left|upright|thumb|Носот на Титаник снимен од Руската подморница Мир I.]]
 
Остатоците од Титаник биле пронајдени на координати ({{coor dms|41|43|55|N|49|56|45|W}}) на океанското дно на длабочина од 3800м на 1. септември [[1985.]] година од заедничка американско-француска експедиција, 22км подалеку од последната позната позиција на бродот. Крмата лежела 600м подалеку од носот на бродот, а голем дел од предметите и делови од бродот биле расфрлани на морското дно помеѓу нив.
 
{{Link FA|de}}
97

уредувања

Прегледник