Прејди на содржината

Корисник:Boyan: Разлика помеѓу преработките

Одземени 633 бајти ,  пред 13 години
Средување
с (+карта)
(Средување)
</div>
 
<center>
{| class="prettytable sortable" align="center" width="65%"
|-
!style="background: #e3e3e3;" width="60%"|<font face="Chiller"><font color="Blue">ОБРАЗОВАНИЕ, СТАВОВИ & ИНТЕРЕСИ
|-
|<div style="float: left; border:solid black 1px; margin: 1px;">
{{Корисник mk}}
|<font face="Chiller">{{Корисник Македонија}}
|<font face="Chiller">
|}
<center/>
 
<div style="margin:1.5em auto; border:3px solid green; padding: 1em; background-color:#fff; -moz-border-radius:1em; width:50%; min-width:40em; font-size: 90%;">
<div align="left">Се викам Бојан и сум администратор на македонојазичната Википедија. Мој особен интерес се биологијата и другите природни науки, а и по некоја општествена. Можете да ме контактирате преку Skype: boyan_at_skype. По националност сум Македонец, што значи дека и припаѓам на гордата и непокорна македонска нација, која и покрај [[Бугарска Егзархија|налетите]] од многу пропаганди (кои денес продолжуваат на ‘‘модерен‘‘ и ‘‘демократски‘‘ начин), еве, опстојува и ден денешен!
<div style="width:98%; height:700px; padding:10px; overflow:scroll; border:2px solid white;">
 
[[Податотека:Makedonija.jpg|550px|центар|Македонија на крстот на страданието.]]
 
[[Слика:Sarafov_citat.gif|центар|550px|Цитат на Сарафов.]]
 
[[Слика:Trijazicnik.png|центар|550px|Така и Македонциве се народ, и местово њивно је Македонија.]]
 
[[Image:Makedonski Glas.jpg|550px|центар|Првиот број на списанието “МАКЕДОНСКIЙ ГОЛОСЪ“ (мк: Македонски Глас): Ми Македонци, не Болгари.]]
 
:
{{цитат|Ние сме [[Македонци]]. Затоа и нашето творештво треба да биде во служба на македонската кауза ('''Извор: [[Никола Вапцаров]] ,,Реферат‘‘ ,1939)'''}}
[[Слика:Makedonski polk vo Ukraina.jpg|900px|центар|Документ за Македонскиот полк, од националниот историски архив на [[Украина]], во кој неговите припадници се изјаснуваат како припадници на македонската нација.]]
 
{{цитат|Ние сме [[Македонци]]. Затоа и нашето творештво треба да биде во служба на македонската кауза ('''Извор: [[Никола Вапцаров]] ,,Реферат‘‘ ,1939)'''}}
 
{| width=50% align=center
|
</poem>
|}
 
[[Слика:Balkan-nations.jpg|центар|400px|Народностите на Балканскиот Полуостров во доцниот 19 век (Pallas Nagy Lexikon, [[1897]]).]]
 
[[Податотека:Hellenism in the Near East 1918.jpg|center|900px|Грчка мапа. Постојат Македонци во Грција. Тоа е случај и во денешната т.н. Благоевградска Област.]]
 
{{цитат|По моите сопствени студии на српско-бугарскиот спор, дојдов до убедување дека Македонците, како по својата историја, така и по својот јазик, се посебна народност. Значи, ниту се Срби, уште помалку Бугари, туку се потомци на оние словенски прадоселеници кои го населувале Балканскиот Полуостров веќе долго пред српската и бугарската инвазија и кои подоцна со ниту една од овие две нации не се измешале ([[Карл Хрон]] ''Das Volksthum der Slaven Makedoniens'', [[1890]] година).}}
 
[[Податотека:Volker und Sprachenkarte der Balkan - Halbinsel 1924, Leipzig.jpg|900px|center|Австриска мапа на народи и јазици од 1924 - Mazedoniers und Mazedonische Sprache.]]
</div>
</div>
 
<gallery>
Слика:Diversity of plants image version 3.png|Биолошката група на растенија
Слика:EscherichiaColi NIAID.jpg|Биолошката група на бактерии
Слика:Halobacteria.jpg|Биолошката група на археи
[[Слика:Barnstar-atom3.png|thumb|200px|лево|Јас, корисник [[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] му го врачувам овој медал (barnstar) на мојот колега '''Boyan''' за неговите инзвонредни доприноси на тема [[природни науки]]. Само така!]]
</gallery>
 
== Линкови ==
 
* [[МедијаВики:Sitenotice]]
* [http://damj.manu.edu.mk/materijali.html МАНУ]
 
[[Слика:Barnstar-atom3.png|thumb|200px|лево|Јас, корисник [[Корисник:Bjankuloski06|Б. Јанкулоски]] му го врачувам овој медал (barnstar) на мојот колега '''Boyan''' за неговите инзвонредни доприноси на тема [[природни науки]]. Само така!]]