Разлика помеѓу преработките на „Буре барут (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
фикифицирање
с (внатрешна врска - Дејан Дуковски)
(фикифицирање)
'''„Буре барут“''' (Bure baruta) е [[филм]] на [[Горан Паскаљевиќ (Gorana Paskaljevića)]] од [[1998]] година, снимен според истоимениот драмски текст на [[Дејан Дуковски]]. Филмот ја има добиено наградата Бронзена камера 300 од фестивалот „Браќа манаки“ за кинематографија (добитник е [[Милан Спасиќ (Milan Spasić)]]), a победил и на фестивалот во [[Венеција]] (FIPRESCI) и на [[Европски филмски награди|Европските филмски награди]] (FIPRESCI).
 
Ансамбл од познати актери од балканотБалканот учествуваат во филмот, меѓу кои [[Небојша Глоговац]], [[Мики Манојловиќ]], [[Мирјана Карановиќ]], [[Воја Брајовиќ]], [[Богдан Диклиќ]], [[Тони Михајловски]] и [[Никола Ристановски]].
 
===Синопсис===
 
[[Белград]], во средина на деведесетите години е место каде се вкрстуваат неколку одвоени приказни. Насилството станува дел од секојдневието. Во мачната атмосфера на се поголема бруталност, од која не се гледа излез, главен мотив на приказните станува прашањето: „Кој е крив?“
{{Филм-никулец}}
[[Категорија:Македонски филмови]]

Прегледник