Разлика помеѓу преработките на „Буре барут (филм)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 12 години
с
внатрешна врска - Дејан Дуковски
(+)
с (внатрешна врска - Дејан Дуковски)
'''„Буре барут“''' (Bure baruta) е филм на Горан Паскаљевиќ (Gorana Paskaljevića) од 1998 година, снимен според истоимениот драмски текст на [[Дејан Дуковски]]. Филмот ја има добиено наградата Бронзена камера 300 од фестивалот „Браќа манаки“ за кинематографија (добитник е Милан Спасиќ (Milan Spasić)), a победил и на фестивалот во Венеција (FIPRESCI) и на Европските филмски награди (FIPRESCI).
 
Ансамбл од познати актери од балканот учествуваат во филмот, меѓу кои Небојша Глоговац, Мики Манојловиќ, Мирјана Карановиќ, Воја Брајовиќ, Богдан Диклиќ, Тони Михајловски и Никола Ристановски.
529

уредувања

Прегледник