Хера: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 72 бајти ,  пред 13 години
мајка на ....
(само додадов дека таа е жена на богот зевс)
(мајка на ....)
'''Хера''' ([[Старогрчки јазик|старогрчки]]: '''Ἥρα''') била божица на бракот, на небото во старогрчката митологија. Исто така таа била и жена на врховниот грчки Бог [[Зевс]] и мајка на [[Арес]], [[Хеба]] и [[Хефест]].
 
{{никулец}}
658

уредувања

Прегледник