Оникс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 13 години
с
поправен линк
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(нов текст)
 
с (поправен линк)
[[Слика:Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg|мини|десно|200п|Оникс од Бразил]]
'''Оникс''' е вариетет на калцедонот ([[кварцоткварц]]от) со слоевита градба во која на црна основа се нанесени бели линии. Ваква структура има т.н. арапски оникс, а постои и неслоевит црн кремен без бели линии кој се нарекува црн оникс и кој денес најмногу се употребува за изработка на накит.
 
Зборот “оникс” има [[латински]] корени, а е еквивалентен на [[грчки]]от збор “onukha” веројатно како асоцијација на неговата слаба проѕирност. Освен за накит се употребува и за изработка на украсни предмети, садови и вазни.
57

уредувања

Прегледник