Цхинвал: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (арно, со в)
сНема опис на уредувањето
[[Image:Pmt.jpg|250px|thumb|Споменик за жртвите од грузиско-осетискиот конфликт.]]
'''Цхинвали''' ([[Осетиски јазик|осетиски]]: Цхинвал или Чъреба,[[Грузиски јазик|грузиски]] во грузиското минало: ცხინვალი) е [[главен град]] на [[де факто]] независната и признатапризнатата од [[Русија]] и [[Никарагва]] Република [[Јужна Осетија]]. Според [[Грузија|грузиската]] званична административна поделба, Цхинвали е град во регионот [[Внатрешна Картли]]. Градот се наоѓа на реката [[Голем Лиакви]], на приближно 100 km североисточно од [[Тбилиси]], главниот град на Грузија.
 
{{Географија-никулец}}
1.270

уредувања

Прегледник