Демократска Федерална Македонија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
средување на линк
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Želiš li ti točnost ili prenesena značenja, FDM je bio službeni naziv u nekim tekstovima istina - spominje se demokratska Makedonija ali samo u prenesenom značenju. Službeno samo FDM odnosno kraće FM)
с (средување на линк)
'''Федерална Држава Македонија''' било името на Македонија како федерална држава во составот на новопрогласената [[Демократска Федерална Југославија]]. Ова име се користело во периодот од 1944 до [[8 март]] [[1946]] кога [[Президиумот на Народното Собрание]] со закон се менува во [[Народна Република Македонија]].
 
Во виорот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], на првото заседание на [[АСНОМ]] одржано на [[2 август]] [[1944]] година во [[Прохор Пчињски (манастир)|манастирот Св. Прохор Пчински]] со присуство на делегати од сите краишта на [[Македонија]] и на претставници на големите сили учесници во антифашистичката војна - [[САД]] и [[Велика Британија]], се донесени следниве важни одлуки:
 
*Решение за прогласување на [[АСНОМ]] за врховно законодавно и извршно народно претставничко тело и највисок орган на државната власт на демократска Македонија
4.318

уредувања

Прегледник