Разлика помеѓу преработките на „Ресул Шабани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 706 бајти ,  пред 12 години
референци
(нова статија)
 
(референци)
 
== Биографија ==
Роден е на [[14 октомври]] [[1944]] година во [[Калишта]], [[Струга|Струшко]]. Завршил Виша педагошка школа во [[Скопје]]<ref name="ПЕН">[http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Македонски ПЕН Центар: Био-библиографски белешки за членовите - Ресул Шабани'] посетено на 8 март, 2008.</ref>, како и албанска литература на Универзитетот во [[Приштина]]<ref name="voix">[http://www.voixdelamediterranee.com/2005/index_poetes.html Voix de la Méditerranée - Resul Shabani'] посетено на 8 март, 2008.</ref>. Бил наставник по [[албански јазик]], а потоа новинар и уредник на културната рубрика во ''[[Флака]]'', одговорен уредник на списанието ''Јехона''. Бил одговорен уредник на списанието за деца ''Гезими'' и член на Управниот одбор на [[Струшки вечери на поезијата|Струшките вечери на поезијата]], како и надворешен советник за издавачка дејност во [[Министерство за култура|Министерството за култура]]<ref name="ПЕН"/>. За време и по неговиот ангажман во министерството, Шабани и неговата издавачка куќа ''Серембе'' се обвинети од страна на повеќе албански издавачи за наводна привилегирана положба при доделувањето на средства за издавачка дејност.<ref name="ЗАИ">[http://www.libri.org.mk/mk/index.php?id=3 ЗАИ - Јавно писмо до министерството за култура'] посетено на 8 март, 2008.</ref>
 
 
Член е на македонскиот [[ПЕН центар]] (учествува и во Надзорната комисија) и на [[Друштво на писателите на Македонија|Друштвото на писателите на Македонија]] (од [[1976]]). Учествувал во жирија за доделување на книжевни награди за детска литература. Пет од неговите драми се изведувани на сцена, а негови дела се преведувани на повеќе европски јазици: [[англиски јазик|англиски]], [[италијански јазик|италијански]], [[романски јазик|романски]], [[француски јазик|француски]], [[руски јазик|руски]], [[Шпански јазик|шпански]], [[Српски јазик|српски]] итн. Од друга страна, пак, Шабани е значаен и како преведувач - на [[албански јазик|албански]] јазик има преведувано дела од [[Блаже Конески]], [[Владо Малески]], [[Димитар Солев]], [[Кочо Рацин]], [[Ефтим Клетников]], итн.
*''Nuse Vale: Tregime'' (2001)
*''Повторно за жалната врба'' (''Përsëri për shelgun vajtues'', поезија, 2004)
*''Мост од вода'' (2007)
 
== Награди ==
*[http://www.pen.org.mk/publications/members/tekst.asp?lang=mac&id=69 Ресул Шабани, Македонски ПЕН центар]
==Референци==
<references/>
[[Категорија:Македонски писатели]]
[[Категорија:Албански писатели]]

Прегледник