Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Бутан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 195 бајти ,  пред 11 година
шаблон
(nova)
 
(шаблон)
{{Инфокутија-знаме
[[File:Flag of Bhutan.svg|right|thumb|188px|[[File:FIAV 111000.svg|20px]] Димензии: 2:3]]
| Име=Знаме на Бутан
| Слика= Flag of Bhutan.svg
|Димензии=2:3
| Протолкување= Змеј на жолта и портокалова позадина.
| Усвоено на= 1960
| Официјално во= {{БУТ}}
}}
 
Националното '''знаме на [[Бутан]]''' се состои од бел [[змеј]] на жолта и портокалова површина. Знамето е поделено дијагонално од гониот десен кон долниот лев агол составувајќи два тријаголника. Горниот тријаголник е жолт а додека долниот е портокалов. Змејот се наоѓа во центарот и се протега праволиниски со поделбата на позадината.

Прегледник