Заедничка негација: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Менува: pl:Binegacja)
с (с)
'''Логичко нили''' или '''заедничка негација''' е оператор во [[булева логика|булевата логика]] кој дава резултат спротивен од [[логичка дисјункција|логичкото или]]. Т.е. (''не или''), ''p'' НИЛИ ''q'' е точно само кога и ''p'' и ''q'' се ''неточни''.
 
Овој оператор се нарекува и '''Вебова опеарација''' или '''Пирсова стрелка''', именувана по [[Чарл Пирс]] кој покажал дека секоја логичка операција може да се изрази по пат на НИЛИ. Така, како и [[Шеферова црта|НЕИ операторот]], НИЛИ може да се користи сам, без било кој друг логички оператор, за да сочини логички [[формален систем]] (така НИЛИ е [[функционална потполност|функционално потполен]]). Познат е и како [[Квин]]ов бодеж.
 
==Дефиниција==

Прегледник