Разлика помеѓу преработките на „Јован Бабунски“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (статијата е полна со глупости и треба да се исчисти од бугарски влијанија)
Името на Јован Бабунски е сврзано со задушувањето на македонското Тиквешко востание, кога заедно со својата србоманска чета, и со војници од редовната српска армија на најѕверски начин прави масакар на невиното население во Тиквешијата.
 
Исто така се истакнува и во борбите на [[Солунски фронт|Солунскиот фронт]] во Првата Светска Војна, за што добил највисоки српски и француски воени одликувања. Умрел во [[19251920]] година во [[Велес]].
 
==Одликувања==
Анонимен корисник

Прегледник