Разлика помеѓу преработките на „Пау Гасол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 66 бајти ,  пред 11 година
дата на раѓање
(јас ја направив оваа страна)
 
(дата на раѓање)
По Гасол Саез е шпански професионален кошаркарски играч,роден на 6 јули во Барселона,Шпанија,висок е 2.13cm и игра во НБА лигата во тимот на Лос Анџелес Лејкерс.Тој е син на Мариса Саез и Аугустин Гасол,неговиот брат Марк Гасол е исто така НБА играч.Гасол беше продаден на Аталанта,но правата ги имаше тимот на Мемфис.Во Мемфис,Гасол стана рекордер во бројот на:одиграни натпревари,промашени удари,минути во игра,слободни фрлања,офанзивни и дефанзивни скокови,блокови и поени.По седум поминати години во тимот на Мемфис,тој беше продаден на тимот од Л.А на 1 Февруари,2008 година.
15

уредувања

Прегледник