Македонски Авиотранспорт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Категоризирање)
==Историја==
 
Авиокомпанијата МАТ беше формирана на 16 Јануари 1994 и започна со летање на 23 Јуни истата година. Прва релација која што беше воведена беше на линијата Скопје - Цирих. Првиот авион кој беше во целосна сопственост на МАТ е Canadair CRJ-900, кој е во сопственост од Септември 2006. Na krajot na Juli 2008 kupi uste eden Boing 737-500.
Vo 2000 godina Vladata na Republika Makedonija potpisa dogovor koj mu dava na MAT status na Nacionalen avioprevoznik za narednite 10 godini.
 
MAT ima Codeshare dogovor samo so Austrian airlines kon Viena.
 
Mat e nacionalen avioprevoznik na Republika Makedonija
 
[[Image:Macedonian_B737-300_Z3-AAA.jpg|thumb|220px| [[Боинг 737]] во боите ма МАТ]]
 
==Дестинации==
2

уредувања

Прегледник