Општество на Инките: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
(#WPWPMK #WPWP)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инки}}
[[Податотека:Tupa-inca-tunic.png|десно|250п|thumb|]]
 
'''Општеството на [[Инки]]те''' воглавно се сконцентрирало на територијата денес позната како [[Перу]] од [[1438]] до [[1533]] година. За време на тој период Инките освојувале територии и вклучиле голем дел од западна [[Јужна Америка]] во рамките на својата империја. Главен географски регион во рамките на империјата биле [[Анди]]те. Крјот на империјата бил во 1533 со убиството на [[Атахуалпа]] и воспоставувањето на шпанското колонизаторско владеење.
 

Прегледник