Мурсија (автономна заедница): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
#WPWPMK #WPWP
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Додадена категорија)
(#WPWPMK #WPWP)
 
[[Податотека:EZEQUIELA001.jpg|десно|250п|thumb|Ветерница]]
'''Мурсија''', службено: '''Регион Мурсија''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Región de Murcia'') е автномна покраина во [[Шпанија]], која се наоѓа меѓу покраините [[Андалузија]] и [[Валенсија (автономна заедница)|Валенсија]]. Зафаќа површина од 11.313 км<sup>2</sup> и има 1,4 милиони жители. Главен град е [[Мурсија]].
 

Прегледник