Авогадров број: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 225 бајти ,  пред 2 месеци
Одбиена последната промена (од 77.28.170.109) и ја поврати преработката 4736894 на Andrew012p
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Ознака: Отповикано
(Одбиена последната промена (од 77.28.170.109) и ја поврати преработката 4736894 на Andrew012p)
Ознака: Рачно отповикување
 
{{внимание}}
[[Податотека:Amadeo Avogadro.png|десно|мини|[[Амедео Авогадро]]]]
'''Авогадров број''', познат како '''Авогадрова константа''' — бројот на [[молекули]] во еден мол супстанца. Се означува со симболот N<sub>A</sub> (или со L по австрискиот физичар [[Јохан Џозеф Лошмит]]), кој прв ја определил приближната големина на молекулата. Авогадровиот број изнесува 6,022 141 99(47) &middot; 10<sup>23</sup> -{mol}-<sup>-1</sup>.<ref name=CODATA>{{CODATA2006|url=http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?na}} {{en}}</ref>
Хинт за физика задачи по нуклеарна:
Бројот на протони и неутрони е еднаков на масниот број помножен со Авогадровиот број.
 
{{CODATA2006|url=http://physics.nist.gov/cgi-bin/cuu/Value?na}} {{en}}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник