Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
с
== Бискупи ==
 
* [[Матеус Красниќ]], Скопски бискуп ([[1816]]-[[1827]])
* ''Празен престолпресто''л ([[1827]]-[[1893]])
* [[Паскал Троскси]], Скопски бискуп ([[1893]]-[[1908]])
* [[Лазаре Миедиа]], Скопски бискуп ([[1909]]-[[1921]])
* [[Иван Фрањо Гнидовец]], Скопски бискуп ([[1924]]-[[1939]]), за кој сега се води постапка за [[беатификација]] во која е вклучено и писмо од блажената [[Мајка Тереза|Мајка Тереза]]
* [[Смиљан Фрањо Цекада]], Скопски бискуп ([[1940]]-[[1967]])
* [[Јоаким Хербут]], Скопско-призренски бискуп ([[1969]]-[[2000]]), Скопски бискуп, а истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија ([[2000]]-[[2005]])
* [[Киро Стојанов]], Скопски бискуп, истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (од [[2005-]])
 
[[Категорија: Бискупија]]
13.850

уредувања

Прегледник