Граничево: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван
[проверена преработка][проверена преработка]
(Rescuing 1 sources and tagging 0 as dead.) #IABot (v2.0.8)
с (→‎Историја: Јазично подобрување, replaced: прекрстен → преименуван)
Во текот на [[Втората балканска војна]], селото било окупирано од страна на грчките војски<ref name="НМЕМ">{{НМЕМ|дел= II |глава= |страници=117}}</ref>. По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]].
 
Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]], додека муслиманското население било принудено да си замине од селото. Во [[1927]] година, селото било прекрстенопреименувано во Крионери.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://www.freewebs.com/onoma/met.htm |title=Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971 |accessdate=2012-06-30 |archive-date=2012-06-30 |archive-url=https://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm |url-status=live }}</ref>
 
== Наводи ==

Прегледник