Водна детелина: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 109 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Отповикани уредувањата на Mila Kliment (разговор), враќајќи на последната преработка на Addbot)
Ознака: Отповикување
Нема опис на уредувањето
 
|}}
 
'''Водната детелина''' или уште '''Мочуришен трилистник''' или '''Горчивче''' или '''Горчлива детелина''' ([[лат.]] ''Menyanthes trifoliata L.'') е тревесто [[повеќегодишно растение|повеќегодишно]] [[растение]] од семејството [[Menyanthaceae]]. Расте низ заблатени места, мочуришта, крај реки.<ref>Godwin, K. S., Shallenberger, J., Leopold, D. J., and Bedford, B. L. (2002). Linking landscape properties to local hydrogeologic gradients and plant species occurrence in New York fens: a hydrogeologic setting (HGS) framework. Wetlands, 22, 722–37. Table 3.</ref>
 
==Лековитост==
[[Категорија:Лековити растенија]]
[[Категорија:Мочуришни растенија]]
[[Категорија:Флора на Македонија]]

Прегледник