Симеон Кавракиров: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 27 бајти ,  пред 3 месеци
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
 
починал-место= [[Семково]], [[Царство Бугарија|Бугарија]]
}}
 
'''Симеон Кавракиров''' ([[Солун]], [[16 ноември]] [[1898]] - {{починал во|Семково|Бугарија}}, {{починал на|14|јуни|1934}}) — македонски револуционер, припадник на [[ВМРО (Обединета)]] и член на [[БКП|Бугарската комунистичка партија]].
 
 
Неговото име го носи селото [[Кавракирово|Орман]], Петричко, од [[1951]] година.
 
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www1.parliament.bg/kns/Pkontrol/23ons/1%20rs/23%20ons-1rs-12p.htm Расправа во бугарскиот парламент за киднапирањето на Симеон Кавракиров] {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20070929090125/http://www1.parliament.bg/kns/Pkontrol/23ons/1%20rs/23%20ons-1rs-12p.htm |date=2007-09-29 }}, на бугарски јазик.
* {{Семарх|url=https://web.archive.org/web/20070929090125/http://www1.parliament.bg/kns/Pkontrol/23ons/1%20rs/23%20ons-1rs-12p.htm |date=2007-09-29 }} {{bg}}
 
[[Категорија:Дејци на БКП]]

Прегледник